Французи завладяха Холивуд в годината с най-слабо гледаните номинации, а “Би Ти Ви Синема” вбеси киноманите с неудачна преводачка и вечната Пипи
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 2 март
![]() |
Французите от “Артистът” окупираха сцената на бившия “Кодак тиътър”.
|
Френски филм за ранните години на американското кино победи американска лента за зората на френското кино. Великият Скорсезе явно беше объркал бреговете на Атлантическия океан. Победиха го французин с литовска фамилия и… едно куче. А за красивия боен кон на великия Спилбърг не остана хептен нищо.
84-ите награди “Оскар”, раздадени миналия уикенд, бяха исторически поне по няколко причини. “Артистът” стана едва вторият ням филм, печелил най-важната статуетка. Първият е бил “Криле”, който побеждава в учредителната церемония на Киноакадемията през 1929-а.
Никога досега филм, продуцент, режисьор и актьор от друга държава – в случая от Франция – не са триумфирали едновременно в сърцето на Холивуд. Макар “Артистът” да е любовно писмо към тамошното кино, американската публика не бе във възторг в неделната вечер. За “Изобретението на Хюго” и Скорсезе останаха пет второстепенни статуетки, а за “Южнячки” – “Оскар” за поддържаща роля на Октавия Спенсър. Така янките доброволно абдикираха от любимите си награди, отдавайки ги под аренда на французите.
![]() |
Жан Дюжарден все още е зле с английския, но ще му се наложи да го научи, защото го чакат оферти от куп холивудски продукции |
И тази година киноакадемията бе номинирала не пет, а цели девет продукции в най-важната категория. Целта беше ясна – да се привлече повече публика към церемонията. Само един от 9-те филма обаче бе с касов успех през годината – именно “Южнячки” по романа на Катрин Стокет “Слугинята”, предизвикал сензация и у нас. Нямаше нито едно заглавие от мащабите на “Титаник”, “Властелинът на пръстените”, “Аватар”, “Английският пациент” или “Гладиатор”. “Хари Потър” бе номиниран за грим, костюми и визуални ефекти, но не получи нищо. Леонардо ДиКаприо и Майкъл Фасбендер, направили уникални роли в “Джей Едгар” и “Срам”, изобщо не попаднаха сред кандидатите за актьорската статуетка…
Въобще – странни номинации, които предварително бяха обрекли церемонията, колкото и да се стараеше деветкратният водещ Били Кристъл.
Добре поне, че Кристофър Плъмър, вече на 82, най-сетне се сдоби с “Оскар”. Както и че Уди Алън (“Полунощ в Париж”) отново прибра статуетката за оригинален сценарий.
Хубаво бе и че българска телевизия излъчи шоуто директно. В “Би Ти Ви Синема” се бяха подготвили сериозно за изпитанието, но си навлякоха гнева на много зрители с неудачно подбрана преводачка и с упорито лансираната Петя Дикова.
Първата виеше на всяка втора дума, а втората беше напълно излишна в студиото – по същия начин, по който преди 2 години бе излишна като коментатор на световното по футбол по БНТ.
Нямаше нужда Пипи да обяснява пред микрофона какво е “веган”, колко кучета играят в “Артистът” и плагиатствана ли е музиката към него или не. А реплики от типа „прочетох в интернет“, „неотдавна научих, че…“ и пр. са за разговор на чаша фреш в „Марая“, но не и за медиите, където априори се смята, че коментаторът трябва да е далеч по-информиран от зрителя. В следобеден часови пояс пионерският й ентусиазъм можеше и да е приемлив за домакините с пенюарите, но за киноманите, гледащи на живо в малките часове на нощта, той бе повече от дразнещ.
Най-адекватен в студиото бе Боби Лазаров. Но и той накрая се изложи като кифладжия – с твърдението, че Уди Алън обикновено присъствал на тази церемония. Всеки, който поне малко се интересува от кино и от холивудска история, знае, че този режисьор винаги е бойкотирал оскарите. Удостои ги с присъствие само през 2002-а, за да представи кратък филм, вдъхновен от 11 септември – от уважение към любимия си Ню Йорк…
Тазгодишната церемония ще се запомни и със завръщането на оркестъра пред сцената (дирижира го композиторът Ханс Цимър), както и със зашеметяващото изпълнение на “Цирк дю Солей”. И един тъжен факт – залата вече не се нарича “Кодак тиътър”, въпреки че надписът на входа й още не е махнат. През януари легендарната фотографска компания обяви банкрут и спря да плаща 4-те милиона долара наем за името на комплекса…
Дано догодина на оскарите е по-весело.
![]() |
“Цирк дьо Солей” изнесоха кратко, но зашеметяващо представление.
|
Френското кино си е хубаво, не се съмнявам, че е дръпнало доста с номинациите.
ХаресвамХаресвам