Бирите се опитват да ни забавляват, но лекарства и потребителски кредити искат да ни тормозят до смърт
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 17 юли


Как сте с жлъчната секреция и диурезата това лято? Регулиран ли ви е процесът на образуване на холестерол? Ако не достатъчно, значи не употребявате редовно изсушен сок от артишок и екстракт от ким! Една от най-досадните и затормозяващи реклами на сезона е на хранителната добавка „Санохепатик“, която се върти почти във всяка телевизия и пауза. Не е ясно българско или румънско производство е, но като качество на заснемането прилича на албанска от времето на Енвер Ходжа. За сметка на клиширания сюжет и лошото изображение, ротацията й е влудяваща. Кога най-сетне българските рекламодатели ще се научат, че трябва да има хармония между бюджета, похарчен за излъчвания, и този за изработка на клипа?
Най-тъжното е, че вече свикнахме с всичко това. Българските рекламни блокове приличат на медицински информационен бюлетин – болести, симптоми, проблеми… Надявахме се поне през лятото да ни оставят на спокойствие и да ни агитират главно за разхладителни напитки, туризъм и тук-таме по някой кредит, но не би. Толкова болна нация ли сме всъщност и толкова богати ли са производителите на медикаменти?
Освен вездесъщия санохепатик, който благосклонно ни разрешава да пием вино и ядем мезета, в активна ротация са още няколко досадни медикамента – един срещу гъбички по ноктите, един срещу целулит, един против пориви на стомашно разтройство, един-два за простатата… Какво ли ни чака наесен? Ами зимъска?
Иначе в разгара на лятото поне бирите се стараят да ни забавляват, доколкото могат, щедро харчейки заделените тлъсти бюджети. „Каменица“ като че ли „налучка ваксата“ и уверено продължава с емигрантската си поредица. Този път гледаме клип, в който носталгията е под формата на послание в корабокрушенска бутилка. Всичко отново е като на кино и отново са се опитали да вкарат максимум съдържание в минимално количество време – стара слабост на рекламния криейтив за пловдивската марка.
„Загорка“ отново залага на свръхстилизирана визия, този път с кампанията за безалкохолното пиво „Макс“, и като че ли успява. „Астика“ продължава да върти клиповете с Жорко. Те са все така непретенциозно забавни и дърпат тънките струни в душата на по-възрастните бираджии, които помнят най-славните години на хасковската фабрика.
Но хитът на сезона, за добро или за лошо, е кампанията на „Ариана“ с актьора Ненчо Балабанов като Бойко Борисов. Поредицата започна с продължително излъчване на „тийзър“, който караше да гадае какво ли ще се рекламира тук. От това основен бенефициент бяха продуктите от спотовете в следващите реклами от блока, защото зрителското внимание неизбежно се заостряше върху тях. Клипът на „Ариана“ е забавен и талантливо изигран от Ненчо, а самата кампания – с хиляда ваучера за облагородяване на квартални беседки – с похвален социален смисъл. Но доколко подобна експлоатация на един имитаторски гений съжителства с рекламната етика? Какво още може да пропагандира премиерът на републиката във версия Балабанов, преди някой да се сети, че това май не е съвсем коректно и отива една идея отвъд добрия вкус и разум? Застраховки „Живот“ за пенсионери? Банкови кредити? Лекарства? Футболна екипировка? Ако по-неприятните прогнози се сбъднат, можем да очакваме бум от имитатори в рекламния ефир. Отваря се цяла нова ниша за актьорските екипи в „Шоуто на Слави“, „Господари на ефира“ и „Комиците“.
Като стана въпрос за актьорски изяви, не бива да пропускаме удачната поредица за бетона „Баумит“ с Христо Гърбов, заснета в най-добрите традиции на комедии като „Баш майсторът“. Приятни емоции (нещо рядко срещано в рекламите на тази марка) предизвиква и новият клип на пастата за зъби „Лакалут“. Този път виждаме актьора-продуцент Робин Кафалиев в ролята на зъболекар, останал без работа и принуден да се преквалифицира като „човек на изкуството“. Грешката му била, че препоръчвал тази паста на пациентите си. Ако не е заимствано отнякъде – похвално като идея наистина.
На другия полюс – и като идея, и най-вече като изпълнение, е една от най-дразнещите реклами този сезон – на потребителски кредити „Всичко в едно“, където клиентът повтаря като в транс „10 процента, 15 процента…“, а банковият чиновник, пардон, психоаналитикът, го успокоява с далеч по-примамлива оферта. Ако се излъчваше по-рядко, или като част от цяла поредица с други сценки, досадата може би щеше да е по-приемлива. Но при сегашната си ротация (по два, а понякога и по три пъти в рекламна пауза, например по време на волейболните мачове на националите) този клип постига по-скоро обратен, отколкото търсен ефект.
Впечатляваща като изработка – скъпоструващ анимационен клип – но не и като тукашна адаптация е новата кампания на бисквитките „Орео“. Проблемът при нея е, че българският текст на песента е абсолютно неразбираем. А това уж е клипче, което трябва да импонира даже на най-малките зрители.
Какво ново при телекомите? „Виваком“ небрежно ни пробутва по някое-друго старо клипче с Митко Павлов, а „Мтел“ се лута в търсене на нова идентичност, наблягайки на един стилен, но неособено ефективен спот с музикантите от „Акага“. През това време „Теленор“ изнася нови уроци по красиви и ефикасни кампании. Така поддържа у потребителите си надеждата, че и всичко останало в услугите им ще е на същото ниво. Клиповете, пропагандиращи новата 3G-мрежа на телекома, притежават всичко, което една модерна агитация трябва да съдържа – оригиналност (в намирането на аналогично използване на думата „мрежа“ в живота), самоирония, позитивна енергия и… достатъчно харесвана знаменитост. Експлоатирането на Григор Димитров, който почти отчаяно удря топката в очакване на „новата мрежа“ е чудесно попадение, а и самият той притежава достатъчен артистичен талант за подобна роля. Оставаше само и успехите му на корта да бяха в съзвучие със стотиците хиляди (ако не и повече), похарчени от „Теленор“ за кампанията с негово участие. Но какво да се прави – щастието никога не е пълно.
На финала нека споменем една чуждестранна реклама, близка до съвършенството. Тя е на сайт за търсене на най-изгодни хотелски резервации и не е нито скъпа като бюджет, нито изнасилено оригинална. Показва просто един брадат според модата клиент и младо момиче в спа-центъра и край басейна, как се радват на едни и същи благини. Накрая ги виждаме в асансьора на излизане от хотела и чак тогава разбираме, че той е богат бизнесмен, платил 105 лева за нощувка, а тя – пънкарка с кожено яке, която е спала тук за 78… Ето как едно послание може да стреля право в десетката, стига да е поднесено непретенциозно, но стилно и с мярка, която превръща всеки зрител в потенциален клиент. А сега да ви оставим насаме с вашия екстракт от ким и артишок, и да не забравите битката с целулита и гъбичките…
