Възраждането на „Стани богат“ е трансферният удар на годината за bTV. Но какво правим, когато гросмайсторите свършат и се стигне до челен удар с невежеството на българина?
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в.“Уикенд“, 7 януари


В родната си Англия тази игра се нарича „Кой иска да бъде милионер?“, защото голямата награда е един милион паунда. У нас премията е многократно по-малка, но пак се оказва непосилна за участниците – нищо, че са избирани измежду хиляди кандидати.
„Стани богат“ – магическата викторина, поднесена с визуалните и музикални ефекти на трилър – отново е в българския ефир, този път благодарение на bTV. Възраждането на предаването, което у нас стартира по Нова телевизия през 2001-а, а от 2018 до 2020-а вървеше по държавната БНТ, без съмнение е програмният удар на годината. Рейтингът на bTV в часовия пояс от 18 до 19 часа и досега беше доста висок и надали точно „Стани богат“ ще счупи някакви рекорди в ранния праймтайм преди централните новини. Престижът на това предаване, с максимално висока познавателна стойност и поднесено по толкова атрактивен и стилен начин, не може да се изчисли нито с рейтингови точки, нито с похарчени пари за лиценз и реализация. В частните телевизии е пълно с формати, в които се хвърлят милиони, без това непременно да гарантира голяма гледаемост, а за авторитет да не говорим. Да имаш обаче в портфолиото си точно тази викторина, и то в юбилейната й за нашия ефир година – това те позиционира като медия с най-висока отговорност към обществена ценност номер едно, каквато е знанието.
Междувременно по БНТ замениха британската викторина със своя собствена разработка, кръстена „Последният печели“, която сме анализирали и върху тези страници. Нейният успех се дължи на артистизма и харизмата на водещия Орлин Горанов, както и на широкия диапазон от теми, които покрива. Чудесен е и начинът, по който експлоатира безценния архив от предавания на БНТ. Проблемът в „Последният печели“, че изглежда значително по-евтино – студиото е тясно, няма парични премии за участниците и никой не се грижи видът им да вдъхва повече респект. „Опаковката“ просто е като на продукт от по-нисък клас. Но най-големият проблем е, че през темите и въпросите се препуска като на галоп – зрителят няма време нито да се почуди за отговора, нито да го осмисли, след като го чуе. Задъханият ритъм създава усещане за прибързаност – сякаш самото предаване се срамува от повечето си участници и от въпросите, които им задава.
Е, в „Стани богат“ никой от тези проблеми не е налице. Въпросите са старателно измислени и повечето наистина оригинални. Осветлението и музиката създават напрежение, каквото само човек, сядал на онзи стол (като например моя милост), може да осъзнае напълно. Цялостната реализация на предаването е на безкомпромисно световно ниво и просто не можеш да отделиш очи от екрана.
В първата седмица от излъчванията по bTV участниците бяха в унисон с всичко това. Само за 5 дни бяха раздадени премии от 55 000 лева, като двама души – гросмайсторът и шампион по шах Борис Чаталбашев и рекламистът Димитър Стефанов – си тръгнаха с по 20 000. Доброто представяне на втория от тях предвидливо ни беше сервирано навръх Бъдни вечер. За малко да повярваме, че нацията ни изобилства от начетени и разсъдливи хора! Честито Рождество!
Колко от следващите над 100 участника обаче ще са на същото ниво и ще отворят въпроси от 10-и нагоре? Ще има ли и други гросмайстори по знания на стола на богатството? Уви, съмненията са повече от надеждите. 100 хиляди лева не са малко пари, но и милион да бяха, пак би било почти немислимо някой българин да ги спечели по честен път. По-скоро биха се засилили подозренията, че продукцията ги дава фиктивно (както мнозина подозират за някои награди във „ВИП Брадър“) или на свои хора. Основното изкушение тук си остават не толкова парите, колкото престижът да покажеш знания и интелект пред толкова широка публика и да получиш признание, което остава за цял живот.
За двата си сезона по БНТ Михаил Билалов, който смени като водещ Ники Кънчев от епохата на предаването в Нова телевизия, се специализира в изкуството да подсказва. Актьорският му арсенал влиза в употреба дори повече, отколкото в сериали като „Под прикритие“ или в спектакли на Народния и Младежкия театър. От викторина с познавателна стойност, „Стани богат“ все повече се превръща просто в галерия от образи на „българи от ново време“. Поне така беше в двата последни сезона по БНТ. Понякога тези образи са толкова карикатурни, че човек с основание се пита дали това, което му показват, не е разиграване на сценки по предварителен сценарий, целящи да му оправят настроението преди изобилстващата с лоши новини централна информационна емисия.
Помните ли какви чешити са сядали срещу Билалов, очевидно смятайки, че щом са решили половината от уикендовата си кръстословица, значи са сред най-знаещите хора на България? Да не си чувал, че „Червеният дракон“ е роман за Ханибал Лектър, че Красимира Колдамова е българска примабалерина, и че маратонската дистанция е от 42 километра и 195 метра може би е леко срамно, особено когато е демонстрирано от наглед интелигентни и будни млади хора. Но онази Павлина, която не можеше да смята с четвъртини? А блондинката, която се хвалеше с високо IQ, но не знаеше какво е калиграфия? Ами нахаканият батка, който си тръгна с 0 лева, защото недоумяваше какво означава масово използваното чат-съкращение LOL? Ясно е, че по-младите поколения са невежи по доста теми, които предишните генерации смятат за елементарна обща култура. Но когато невежеството започне да се разпростира и върху територията на интернет-комуникациите, самите те смятани за бич на традиционното познание, това вече е притеснително за интелектуалния статус на нацията ни. „Аз се опитах да те спася!“, се оправдаваше „господарят на търпението“ Билалов след издънката на мускулестия младеж с черната тениска. Актьорът просто знаеше, че тя е не само на участника, а и негова лична. Подсказванията са му вменени на челно място в работните задължения…
Дали в предстоящите седмици ще видим достатъчно участници, от които да не се срамуваме като нация, или ще се настроим предимно на вълна сеир и подигравки? Възможно ли е да се стигне дотам продуцентите задкулисно да дирижират представянето на някои играчи, за да не се напълни ефирът с нахално невежество, каквото имаше в предишни сезони?
Хитът тази година, който предизвиква не по-малко недоумение, са и пишман-помощниците от телефонната линия. Смайващо е колко много хора нямат никакъв усет какво се изисква от тях и как вместо да помогнат на приятелите си, реално само им изхабяват един уж сериозен жокер…
България винаги се е славела с успехи в областта на шахмата и хора като гросмайстора Чаталбашев (най-младият ни републикански шампион – едва 17-годишен през 1991-а) са чудесен пример как до „стола на богатството“ могат да достигнат хора със знания и аналитично мислене. Но да очакваме, че сред 10-ината участници всяка седмица ще има поне един като него, е прекалено оптимистично. Затова и „Стани богат“ най-вероятно ще заприлича на „X Factor” от първите епизоди с кастинга на претендентите, когато много повече се смеем на нечия излагация, отколкото се възхищаваме на качествата им.
Хубавото в случая е, че дори и когато срещу Билалов седи някой невежа, от това шоу винаги има какво да се научи. Понякога основният урок е, че живеем в епохата на масовата и самонадеяна глупост…


ЦИФРИ И ФАКТИ
- Британският оригинал дебютира на 4 септември 1998 г. по телевизия ITV
- Версии на играта са създадени в 160 държави по света
- Викторината е част от сюжета на наградения с 8 оскара филм на Дани Бойл „Беднякът милионер“ и на сериала на НВО „Викторина“
- В новия български сезон на играта ще видим общо 126 участника – поравно мъже и жени. Средната им възраст е 41 години. Най-възрастният е на 67
- Кандидатите за първоначалния кастинг за участници са били 2363 души