Телевизиите пак отбиха номера

на

В новогодишната нощ националните канали се измъкнаха по терлици от задължението да ни забавляват с нещо оригинално и дадоха шанс на Слави Трифонов да излезе от сянката им

ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 10 януари

По вече установена традиция водещите национални телевизии небрежно неглижираха новогодишната нощ като шанс да се докажат пред публиката, за която иначе не жалят огромни бюджети през останалите вечери. Само носталгичен спомен остават времената, когато програмата на 31 декември беше толкова интересна, че човек не смееше да си изключи телевизора и да отиде някъде да се забавлява. И те не бяха чак толкова отдавна. Имаше случаи, в които специалните новогодишни блокове започваха още от късния следобед и продължаваха доста след полунощ, като всеки отделен сегмент беше замислен и заснет специално за последния ден от годината и подчинен на единна концепция.

Да, времената вече са други, българинът не се заседява толкова пред телевизора и на Нова година обикновено е някъде навън – в заведение, курорт или по чужбина. Но все пак пред екраните в тази нощ остават достатъчно хора, които нямат друго забавление, освен да гледат програмата, и техният брой със сигурност не е по-малък от този в други вечери, за чието запълване националните канали са пръснали луди пари.

Парадоксално остава и още по-голямото неглижиране на Бъдни вечер (24 декември), когато още повече българи остават вкъщи и пускат приемниците си в очакване на подходяща добавка към трапезата с постните ястия. И тази година по някакво неписано споразумение телевизиите се ограничиха до показването на един естраден концерт (филмовата джазирана музика с Хилда Казасян по БНТ) и коледни или не чак толкова коледни филмчета (Нова тв и bTV).

За Новогодишната нощ менюто беше почти толкова постно. БНТ, която месеци наред успоредно с 60-годишния си юбилей прокламираше финансовия си дефицит, нямаше как хептен да избяга от отговорност и донякъде наистина успя да създаде празнично настроение. От 20.30 имаше повдигащ духа концерт на брас-оркестри и популярни народни певици. От 22 часа пък ни предложи живо излъчване на прословутия си концерт на открито от площад „Батенберг“, който тази година имаше юбилейно 20-о издание. В сърцето на София се събраха много хора и видимо се забавляваха добре, но самото заснемане на шоуто по нищо не се различаваше от тези в предишните десетилетия. БНТ се беше опитала да го разчупи с кратки откъси, показващи новогодишни програми с легенди като Стоянка Мутафова, Стефан Данаилов и Тодор Колев – но твърде малко, твърде кратки и някак си „про форма“. Водещите (двойката от нелошото уикендово предаване Туризъм.бг) бяха симпатични, но сценарият – все така дървен и клиширан. В чисто сценографско, операторско и режисьорско отношение концертът изглеждаше не просто стерилно – той беше направо мрачен и визуално подтискащ. Прелитането с камерата над сивото множество на площада е едно от най-досадните клишета на БНТ – можеха поне да се изхитрят да използват кадри от предишни години, когато е имало по-атрактивна украса и осветление… За опита и традициите, които националната телевизия има в новогодишните програми, това си беше чисто отбиване на номера. Дано поне през новото десетилетие започне да си личи, че живеем в епохата на технологичния прогрес и евтиното LED-осветление, както и че тази медия разполага с уникален архив от програми-шедьоври, които никога няма да омръзнат на публиката й.

Само за сравнение – по същото време централната руска телевизия излъчваше маратонски музикален блок, заснет специално за тази нощ. Той включваше най-големите легенди на руската естрада като Алла Пугачова, Филип Киркоров, София Ротару и „Любе“, нашумели млади звезди като Тимати, а даже и френския руски гражданин Жерар Депардийо, който изпълни Paroles Parоles в дует с местната поп-певица Зара. Но по-впечатляваща беше идеята шоуто да се състои на „най-голямата възможна и красива сцена“ – самата Москва. Всяко от изпълненията беше поставено на различна точка от руската столица, пейзажите и светлините бяха спиращи дъха, а единственият проблем беше липсата на сняг, заменен с компютърно генерирани снежинки. Ясно е, че нашата телевизия не може да съперничи по разточителство с великоруската и такъв бюджет е немислим за нея. Но стремежът поне да направиш нещо наистина специално за този ден и да се опиташ с гордост да представиш града си – колкото ти позволяват възможностите – едва ли струва много пари.

Междувременно bTV „отбиваше номера“ с новогодишно издание на „Комиците“ – шоу, което и без това е втръснало до болка на аудиторията и в което смешките са по-тъпи и изсмукани от пръстите дори от крадените вицове на Сиромахов. След 22 часа програмата продължи с новогодишно издание на „Гласът на България“ – отново с почти подтискащо deja vu усещане, че гледаме нещо до болка познато и изсмукано от пръстите, останало в архивите от пролетния сезон.

Една идея по-весело сякаш беше по Нова, където от 20 до 23 часа имаше специално издание на хитовото есенно шоу „Маскираният певец“ – с разменени костюми на изпълнителите и дежурните скечове между Зуека, Рачков и Магърдич Халваджиян. Но сякаш за да убие всякакъв новогодишен ентусиазъм или просто за да предаде щафетата на другите канали, час преди полунощ този канал завъртя холивудската анимация „Зоотрополис“ (?). Реваншира се два часа по-късно със запис на скорошното шоу на Ицо Хазарта в НДК. Това е може би най-скоропостижно излъчения след провеждането му концерт по наша телевизия и заслужаваше да бъде по-сериозно рекламиран поне по няколко причини извън тази. През последния сезон фронтменът на „Ъпсурт“ се асоциираше повече с конкурентната Би Ти Ви, където журираше в „България търси талант“, така че появата му в ефира на Нова си беше истинско постижение за нея. Отделно от това Хазарта беше може би най-знаковата фигура на родния шоубизнес за отминалата 2019-а – не само заради излизането на вече култовия му солоалбум „Неправилен рап“, но и заради начина, по който Ицо се саморазправи с партийните функционери от така наречената „модерна градска десница“, на които доскоро симпатизираше, но си позволиха да му държат сметка защо е изнесъл един концерт в Самоков, платен от ГЕРБ. Така че Нова телевизия имаше всички основания да се гордее повече с ефектното шоу на рапъра в зала 1 на НДК – да го рекламира по-агресивно и да го позиционира по-добре в програмата си.

На фона на това абдикиране на водещите канали от прерогатива да забавляват пълноценно публиката в новогодишната нощ, джакпота го прибра иначе негледаемата телевизия на Слави Трифонов „7/8“. Там беше излъчено празнично издание на вечерното му шоу, в което до него като ко-водещ седеше някогашният му съратник от куку-времената Камен Воденичаров. Макар и актьорските скечове да не блестяха с нищо оригинално (дежурните образи на Шишо Бакшишо, Пауло Коелю, Филип Киркоров, професор Мермерски, Динко от Ямбол и Ставри Калинов), в хумора имаше и някои изненадващо свежи попадения. Такова беше пародията на новогодишните речи, произнасяни от Румен Радев и Бойко Борисов, както и имитацията на Иван и Андрей от „Фермата“, направена от един и същ актьор – Горан Иванов. Самият Слави изглеждаше все така уморен и отегчен, но партнирането с Камен раздвижи обстановката и се оказа удачно решение. Със свои изпълнения пред тях блеснаха някои от най-големите поп и чалга звезди – Миро, Павел и Венци Венц, Михаела Маринова, Криско, Алисия, Емилия, Тони Стораро и зевзекът Зарко с неговите „52 лева разходи“. Ето как каналът на Трифонов получи неочакван подарък от водещите телевизии и финишира с висок рейтинг годината, която ще се запомни с изненадващо слабия му дебют през ноември. В последния час преди настъпването на 2020-а „7/8“ имаше повече зрители от всяка друга българска телевизия – и то не защото предлагаше нещо кой знае колко гениално, а просто защото се беше постарала да създаде специална новогодишна програма. Така че маститите конкуренти на Слави трябва да се сърдят единствено на себе си.

През новата година тенденцията гледането на ефирна телевизия да намалява за сметка на търсенето на съдържание в Интернет ще продължи. Публиката все по-рядко ще се задържа пред екраните на живо и все повече ще намира забавление извън националните рейтингови лидери. Но пренебрегването на типично новогодишното съдържание, липсата на оригинални идеи или поне на повече старание в празничната нощ си остават непростими прегрешения, заради които нито една телевизия не може да се сърди, че пазарното й присъствие ще намалява все повече и повече.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s