“Ринг” стартира сезона с модерна опаковка и по-амбициозна програма. Достатъчни ли са обаче Шампионската лига и италианското първенство, за да конкурират спортните канали на Нова?
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 28 август


Отново навлизаме в сезона, в който нишовите спортни канали започват да нахлуват в челото на най-рейтинговите. Стартът на Шампионската лига върна bTV Екшън сред телевизионните лидери, а неговият събрат от същата медийна група – Ринг, също използва началото на турнира, за да предложи изцяло обновена визуална опаковка, както и централна новинарска емисия от 20.30 часа.
Пропагандната кампания на bTV беше масирана и създаде големи очаквания, които до голяма степен се оправдаха. За пореден път си пролича и силната интеграция в програмата на тази медия. Когато стане дума за лансиране на нови лица и предавания, това се прави методично, с вкус и най-важното – с усещане за добронамерена колегиалност, което почти отсъства в Нова телевизия, например. Почти няма рубрика и часови пояс на bTV, където да не се появиха анонси за промяната и по-големите амбиции на спортния канал. ПР-присъствието в Интернет и печатните медии също е впечатляващо. В това отношение в Нова тв и диемите имат още много да учат.
Новото лице на вечерната информационна емисия на Ринг – Николета Маданска, която доскоро се изявяваше в ефира на телевизията с най-изчанченото име и лого, “България Он Еър” – се оказа изненадващо добро попълнение. Присъствието й в кадър е чудесно, със самочувствие и компетентност, но без излишно фамилиарничене или “тарикатски” маниери, типични за много нейни колеги от различни телевизии. Студиото е просторно и с дизайн, който успява да задържи погледа.
В първата седмица на плейофите за Шампионската лига Ринг и bTV Екшън стартираха подобаващо, не пропускайки нито един отбор с българско присъствие – “Партизан” с Валери Божинов, “Астана” с треньор Мъри Стоилов, доскорошният клуб на Бербатов “Монако”… Интересът на зажаднелите за европейски футбол запалянковци бе голям.
Коментаторите обаче отново успяха да ги изнервят. Да, става въпрос най-вече за любимия ни Алекси Сокачев. В отсъствието от ефира на Петър Василев-Петела, когото БНТ все по-успешно успява да удържа далеч от микрофона, той е най-ретроградният и дразнещ глас зад кадър в света на футбола. Коментарите му ни телепортират като с машина на времето 2-3 десетилетия назад. Тогава нямаше Интернет, смартфони, таблети и Туитър, сателитните телевизии и технологиите едва прохождаха и до тв водещите не достигаше никаква любопитна информация или статистика. Не им оставаше нищо друго, освен да ни съобщават кой играч докосва топката. Е, така коментира Сокачев и през 2015 година – освен когато не крещи екзалтирано, разбира се. Кому например е нужно да знае фамилиите на всеки играч от беларуския “БАТЕ Борисов”, който докосва топката? С подобен принос ли Сокачев оправдава заплатата си и присъствието си в ефира? Не много по-различна е ситуацията и при колегите му от каналите на bTV.
Коментаторите от другите спортни канали – например тези от “Диема”, които често даваме за пример тук – отдавна са на светлинни години напред. Те умело използват школата на британските си колеги, до чийто звуков канал имат достъп, и са успели до съвършенство да адаптират техния стил в българския ефир. Поднасят добър микс от техническа информация, любопитни факти извън терена и умело дозирана лична позиция. Дискусиите в студиото на “Диема спорт” също са интересни, с много фактология и минимум персонална суета у водещия и гостите му.
Какво толкова пречи на Сокачев и другите спикери от каналите на bTV да влязат в час и да коментират по този начин? Наистина е тъжно да разполагаш с най-гледания футболен турнир в света, какъвто е Шампионската лига, и с канали с отлична опаковка и перфектно качество на сигнала, а гласовете зад кадър да звучат ретроградно и досадно.
Междувременно “Диема” продължи да увеличава, както прогнозирахме преди около два месеца, платените си спортни канали от пакета “Екстра”. Към българското и английското първенство сега там бе прибавено и френското. Студиото, за което често сме ги критикували преди, сега по нищо не отстъпва на това на Ринг и bTV Екшън. Единственият проблем е, че по свободния за приемане канал “Диема” продължават да се излъчват мачове с нискокачествена резолюция. При положение, че всички останали програми (Диема спорт 1 и 2, Нова спорт и конкурентите bTV Екшън и Ринг) предават мачовете в HD–качество, да поднасяш на публиката картина от миналото десетилетие вече е направо престъпно. Ясно е, че целта е да не се маргинализира програмата на основната “Диема”. Но щом толкова държат на нея, крайно време е да пуснат нейна HD–версия. За самата Нова телевизия пък да не говорим – изоставането й във визуално отношение вече е повече от обидно и за този проблем няма да спираме да пишем.
Но конкуренцията между нишовите спортни канали тепърва ще се ожесточава. Остават висящи две големи въпросителни – коя от основните телевизионни групировки ще откупи от каналите на Булсатком второто най-гледано първенство след английското – испанската Примера дивизион, както и тенис-турнирите “Мастърс” на АТП, където играе Григор Димитров. Към днешна дата е най-малкото странно, че тези канали не се предлагат, макар и като пакет с допълнително заплащане, в конкурентни кабелни оператори. Безумно е да се очаква от един зрител, вместо просто да извади няколко лева повече на месец, да трябва да си смени целия телевизионен и интернет-доставчик (при сега действащите дългосрочни договори това не е никак просто), за да гледа две от най-интригуващите спортни събития през годината. Каналите F+ на Булсатком са длъжни или да предложат начин за достъп до тях на всеки притежател на телевизор (или поне компютър), или да преотстъпят това съдържание на медии с истинско и общодостъпно национално покритие. По подобен начин те вече се освободиха от Формула 1 и НБА (и двете сега са в програмите на Диема Екстра) и това успя да удвои аудиторията, гледаща автомобилизъм и американски баскетбол.
Така че, ако шефовете на bTV и Нова четат внимателно, ще ги попитаме директно – кога ще се опитате да купите испанското първенство и тенис-турнирите, вместо да се чудите с какво да запълвате многобройните спортни канали, които разработвате?