При кого ще отидат статуетките

на

На ДиКаприо май най-сетне ще му се отвори парашутът за „Оскар“. Този път прецаканите са други

ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 22 януари

DiCaprio_Revenant
В „Завръщането“ Леонардо ДиКаприо прави поредната си голяма роля и този път почти сигурно ще вземе мечтания „Оскар“.

88-ите награди „Оскар“ ще се раздават на 28 февруари в холивудския „Долби тиътър“. Водещ на церемонията ще бъде тъмнокожият комик Крис Рок, който вече е имал тази привилегия през 2005-а. Какво е най-важното, което трябва да знаем за тазгодишните номинации, които бяха обявени на 14 януари, и кои са изненадите в тях?

Като основен фаворит за статуетките се очертава филмът „Завръщането“ на Алехандро Гонзалес Иняриту, който е кандидат в цели 12 категории. Това е втора поредна година, в която продукция на мексиканския режисьор („Бърдмен“) оглавява списъка с номинациите. С 10 кандидатури е „Лудия Макс: Пътят на яростта“ – заслужено признание за зрелищния екшън на австралийския режисьор Джордж Милър, който засне и оригиналната лента с Мел Гибсън през далечната 1979-а. Касовият рекордьор „Междузвездни войни: Силата се пробужда“ получи само 5 номинации – в четири технически категории и за музиката на Джон Уилиямс. Мнозина очакваха суперпродукцията на Джей Джей Ейбръмс да бъде кандидат и в раздела за филм на годината, особено при положение, че там от няколко години насам има 10 възможни позиции, а сега бяха заети само 8. Това обаче така и не се случи. Преди 6 години по още по-скандален начин бе пренебрегнат шедьовърът на Джеймс Камерън „Аватар“ – най-гледаният филм в света за всички времена, който беше номиниран, но загуби статуетката в конкуренция с конюнктурната военна драма на Катрин Бигълоу „Войната е опиат“.

Въпросът, който вълнува най-много киномани тази година, е дали Леонардо ДиКаприо ще се сдобие с толкова дълго жадуваната статуетка за най-добър актьор. Един от любимците на публиката има в кариерата си роли за най-големите режисьори (Мартин Скорсезе, Стивън Спилбърг, Джеймс Камерън, Ридли Скот, Клинт Истууд, Куентин Тарантино, Баз Лурман) във филми, които са били едновременно касови хитове и признати от критиката. По една или друга причина обаче досега Американската киноакадемия винаги намираше други актьори, които са по-достойни от него за отличието. По всичко личи обаче, че тази година щастието най-накрая ще му се усмихне. Ролята му в зимната вендета-одисея „Завръщането“, заснета по действителен случай, е сред главните достойнства на продукцията. Любопитното е, че въпреки 12-те си номинации, тя не е кандидат в раздела за сценарий, което подсказва, че козовете й са главно в режисурата, операторската работа на Еманюел Любецки (снимал изцяло при естествено осветление, само в ограничен брой часове на ден в продължение на месеци) и актьорската изява на ДиКаприо. Ако Еди Редмейн, въпреки поредната си феноменална роля в „Момичето от Дания, вземе „Оскар“ за втора поредна година поред, това ще бъде не просто изненада, а категорично доказателство, че Киноакадемията има някакво необективно предубеждение към Лео.

Сред най-силните актьори на 2015-а е и 38-годишният англичанин Том Харди. Годината започна силно за него с триумфалния успех на „Лудия Макс“, където той се превъплъщава в героя, създаден навремето от Мел Гибсън. После изигра смразяваща двойна роля като британските братя-мафиоти Крей в гантстерската драма „Легенда“, която също заслужаваше номинации и награди. Но още по-убедителна е изявата му като основен антагонист срещу героя на ДиКаприо именно в „Завръщането“ и сега получи за нея номинация „Оскар“ за поддържаща роля. Фаворит в тази интересна категория е неостаряващият (макар и вече на 69) Силвестър Сталоун като боксов треньор в продължението на сагата за Роки – „Крийд“. Силна конкуренция там освен Том Харди ще му бъде и Майк Райлънс от „Мостът на шпионите“. А феноменалният Бенисио Дел Торо (колумбийски килър, нает от американското правителство в „Сикарио“) така и не попадна сред номинираните. Антимафиотският трилър на режисьора Денис Вилньов беше една от приятните изненади на годината, но получи номинации само за операторската работа на Роджър Дийкинс и музиката на исландския композитор Йохан Йохансон. А можеше да бъде и сред 10-те кандидатури за филм на годината, както и сред номинираните за сценарий, режисура и монтаж.

Но Дел Торо не е най-брутално прецаканият тази година. Какво да каже режисьорът Ридли Скот („Гладиатор“, „Телма и Луис“, „Блек Хоук Даун“), който досега никога не е печелил статуетка в своята категория? Заснетият от него научно-фантастичен хит с Мат Деймън „Марсианецът“ получи цели 7 номинации, включително за филм на годината, сценарий и главна мъжка роля. Самият Ридли Скот преди броени дни взе и продуцентски „Златен глобус“ за него (макар и в странната категория комедия/мюзикъл), но ето че не попадна сред кандидатите за „Оскар“.

Голямо разочарование преживява и сценаристът Аарон Соркин, който получи „Златен глобус“ за „Стив Джобс“, а също не е номиниран от Киноакадемията. Сред прецаканите е и тъмнокожият актьор Идрис Елба, който прави силна роля в драмата „Безродни зверове“, но остана извън кандидатите за „Оскар“. За втора поредна година нито един афро-американец не намира място в актьорските категории, което отново връща на дневен ред миналогодишния дебат дали това е заради расистките убеждения на академиците или просто заради нежеланието им на всяка цена да спазват „политическа коректност“ в преценките си.

Не е особено щастлив и Майкъл Кийтън, който миналата година беше много близо до статуетката с ролята си в “Бърдмен“. Този сезон актьорът имаше нова силна изява в “Spotlight” – филм, който получи общо 6 номинации, но така и не попадна сред кандидатите за „Оскар“. Затова пък 25-годишната Дженифър Лоурънс се радва на поредната си номинация за главна женска роля и стана най-младата актриса в историята с 4 кандидатури. Нейното присъствие сред фаворитите вече става досадно „дежа вю“, още повече, че новият й филм „Джой“ не блести с нищо особено.

Като цяло 2015-а обаче може да се окачестви като една от най-силните години за киното напоследък – както по отношение на касовите приходи, така и откъм стойностни и запомнящи се заглавия, заснети в най-добрите традиции на това изкуство.

Ridley_scott
Режисьорът Ридли Скот така и не попадна сред номинираните за статуетката, която никога не е получавал.

 

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s