Какво ще запомним от голямото футболно преяждане межд 10 юни и 10 юли
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 15 юли

Европейското първенство във Франция ще остане в историята като шампионата на страха от тероризъм, като турнира с най-разораните ниви, пригодени за футболни терени, като голямото фиаско на Голиатите (Русия, Англия, Испания, Белгия и накрая домакините) и като звездния миг на няколко футболни давидовци (Исландия, Северна Ирландия, Ейре, Уелс). Бушуващите английски и руски запалянковци преди първите мачове, песните на агитките за почти неизвестния североирландец Уил Григ, който стана звездата на Евро 2016 без да изиграе нито една минута, плитката на уелсеца Гарет Бейл, молецът върху миглите на разплакания Роналдо, прическата и татусите по лицето на страховития му съотборник Рикардо Куарешма, тъжната физиономия на френския президент Франсоа Оланд… Това са някои от емблемите на футболния форум, които ще се помнят дълго след отекването на последната съдийска свирка. Но с какво още ще остане това първенство в съзнанието на българския запалянко, който го изгледа по телевизията? Ето петте най-важни неща според мен.
1.Това бе най-масирано отразяваното футболно първенство. Излъчваше се общо по 6 различни тв канала и в два уебсайта. За пръв път българският зрител можеше да избира чии коментари да слуша на финала – тези на Ангелов и Ибришимов по БНТ или на Георги Драгоев, Илиян Енев и колегите им от Нова/Диема. Конкуренцията подейства добре и на двата екипа. По същия начин британците избират между Би Би Си и Ай Ти Ви и откриват плюсове и минуси и в държавната, и в частната телевизия.
2.БНТ се постара повече отвсякога. За целта бе впрегнат не само целият ресурс на спортната редакция, ами даже и останалите репортери от „Сан Стефано“. За пръв път видяхме и истинска симбиоза и синергия между всички предавания на държавната телевизия. Футболът имаше тотално присъствие в програмната схема и може би за пръв път в историята си БНТ изглеждаше, поне на пръв поглед, в крак с времето и модерните технологии. Петър Василев-Петела бе държан далеч от футболния микрофон – по време на европейското функциите му се свеждаха до това да информира зад кадър в новините как върви колоездачната обиколка на Франция и кой е стигнал до полуфиналите на тенис-турнира в Уимбълдън. Другият постоянен дразнител – Камен Алипиев-Кедъра, този път бе по-сдържан и обран и се стараеше, колкото и да му е трудно, да се концентрира изцяло върху футболната материя. Сравненията с любимия му баскетбол бяха сведени до минимум. За финалния мач в неделя БНТ беше събрала и достатъчно компетентни гост-коментатори, начело с героя от САЩ’94 Ивайло Йорданов, който от самото начало на първенството залагаше на Португалия като краен победител. Имаше даже и истинско порче – Аппа – което даваше „прогнози“ преди всеки мач, втурвайки се към една от двете купички с храна пред себе си.
3.Съдийките Христиана Гутева и Павлета Рашкова станаха хит. Когато преди няколко години БНТ ги включи в коментарните си студиа, блондинката и брюнетката предизвикваха главно насмешки и сексистки подмятания. С времето обаче и двете се доказаха като достатъчно компетентни във футболната материя, а и с нелошо телевизионно присъствие. Единственото дразнещо нещо е, че основните водещи Алипиев и Манченко продължават да им дават думата с някакво бащинско снизхождение, каквото те отдавна не заслужават. Когато разполагаш с две добре изглеждащи и говорещи млади жени, разбиращи от футбол, не е зле да им оставиш по-голяма свобода на действие и да ги окуражаваш максимално да се еманципират, вместо послушно да чакат да получат шанс за триминутна изява всяка вечер.
4.Нова телевизия не се възползва максимално. Макар че самият факт, че успя да се вклини като успоредна на БНТ отразяваща медия, може да се смята за сериозен пробив след успеха на „Диемите“ в излъчването на Евро 2008 от Австрия и Швейцария. В стремежа си да се държи като национален рейтингов лидер, Нова някак си леко неглижираше футболната тема в програмната схема и я изтласкваше повече към спортните си канали. Стигна се дори дотам един от ключовите четвъртфинали – между Белгия и Уелс на 1 юли, да не бъде въобще излъчван по Нова, а само по кабеларките Диема и Диема Спорт. Това създаде много проблеми на запалянковците по хотелите в морските и планинските ни курорти, където тези канали рядко присъстват в настройките на телевизорите. Наложи се спешно да търсят излъчването на немската национална телевизия, за да успеят да гледат мача. Така в желанието си да запази позициите си пред дамската аудитория, която не се интересува от футбол, Нова показа неуважение и към феновете, и към първенството като цяло. Следващия път, когато драпа със зъби и нокти за правата върху някой футболен форум, би било добре ако поне за четвъртфиналите стопира безумното си режисирано риалити „София ден и нощ“ и отреди основния си канал за мачовете. Не направи добро впечатление и фактът, че преди финала на 10 юли имаше само 30-минутно коментарно студио. Толкова ли беше важно от 8 до 9.30 зрителите на Нова да гледат филма „Бевърли Хилс Чихуахуа 2“? А може пък да е имало някаква джентълменска спогодба с БНТ фокусът да бъде поставен върху нейните предавания „Фен зона“ и „Мач център“. Но така или иначе – независимо от притежаването на най-добрите коментатори и анализатори, медийната група Нова/Диема някак си не отдаде цялото си сърце и душа на европейското по начина, по който го направи БНТ. Явно това беше нейният начин да изтъкне, че държи не само на запалянковците, а и на другите си зрители. Дано да са го оценили.
5.Социалните мрежи все още не съществуват. И за БНТ, и за Нова/Диема такива неща като Туитър, Фейсбук, Инстаграм и Снапчат продължават да са „тера инкогнита“. А именно там футболните мачове живеят своя паралелен втори живот – там са най-остроумните коментари, най-забавните колажи, най-бързите и важни информации по спешно възникнали въпроси. Ако посягаха по-често към социалните мрежи, родните коментатори сигурно щяха да намерят обяснение за почти зловещото нашествие от молци на „Стад де Франс“, да кажат нещо повече за прическата и татуировките-сълзи на португалеца Куарешма, да разкрият, че французите си бяха приготвили украсен в синьо открит автобус за своя предвкусван триумф с титлата. И двете телевизии използват социалните мрежи за любопитни новини, но едва часове по-късно след случващото се, а не в реално време, както би трябвало да бъде.
Казано обобщено – благодарение на небивалото си отразяване Евро 2016 ще остави повече спомени от което и да било друго голямо първенство. За световното през 2018-а в Русия остава да си пожелаем Нова телевизия най-сетне да мине към висока резолюция, БНТ да смени зеления килим в студиото си и коментаторите да ни заливат с по-малко лични съображения за сметка на фактите, които ни интересуват.