На пръв поглед „Игри на волята“ и „Фермата“ подозрително си приличат, но разликите са съществени
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 13 септември
Денят на Съединението 6 септември беше като манна небесна за националните телевизии и старта на новия им сезон. Каква по-подходяща вечер да откриеш най-скъпия си риалити проект за годината, особено когато си решил да го подковеш с все по-модерните патриотични и народняшки теми и послания? Затова и ефирът буквално се задръсти от видео-визитки на дръзновени българи, заснети сред грейнали жита, китни гори и различни водни площи. „Фермата“ и „Игри на волята“ стартираха едновременно в ефира на bTV и Нова – пореден пример за безжалостна конкуренция в името на всяка рейтингова точка, а зрителите бяха принудени нонстоп да цъкат с дистанционното или да се чудят кое шоу да гледат на живо и
С „Игри на волята“ Нова телевизия опитва да измие горчиво-киселия вкус, останал от последните няколко сезона на „ВИП Брадър“ – и никой не може да я упрекне за това решение. Премиерното шоу е по колумбийски лиценз и е клонинг на „Сървайвър“, което имаше пет успешни сезона по bTV между 2006-а и 2014-а. Но приликите с „Фермата“ също са очевадни – аналогични двубои и мисии, първоначално разделяне на отбори с различни права, ежеседмично изгонване на един участник. Най-голямото сходство е, че в „Игри на волята“ също са заложени патриотично-образователни идеи, които дърпат най-тънките струни в националното самосъзнание на българския зрител.
Директната ефирна конкуренция обаче открои и съществени разлики между двата проекта, които бързо ще диференцират аудиториите им. Нова телевизия остава вярна на стила и духа си и отново залага не толкова на сблъсъка на типове характери и житейски принципи, колкото на пикантерията и чисто междуличностните конфликти. Кастингът от участници е микс от добре изглеждащи мачовци, плеймейтки и потенциални скандалджии. Така шоуто априори се позиционира към публиката, пристрастена към сеира и подигравките, сервирани години наред от същия продуцентски екип във „ВИП Брадър“.
Точно както беше там, тук от самото начало прозира стремежът всичко да се развива по предпоставени сюжети, едва ли не по стриктен сценарий. Бърз пример – по време на първата мисия с бягането двама участници уж спонтанно решават да седнат на пейка да си починат, но там вече ги чака оператор с камера, който да заснеме уж спонтанния им диалог. И зрителят неминуемо си представя как им е било подсказано къде точно да изплезят езици от умора и да решат да отдъхнат.
Във „Фермата“, чийто вече пети сезон ще следим по bTV, присъствието на всевиждащите обективи е значително по-незабележимо за публиката. Накратко казано, ако това шоу притежава компоненти на чисто и неподправено риалити, „Игри на волята“ изглежда повече като документален филм, разказващ за някакво приключенско риалити. Във „Фермата“ оставят съперниците сами да намерят взаимовръзките и конфликтите помежду си, докато по Нова телевизия биха предпочели всичко да се развива под продуцентски контрол. Участниците са пионки в ръцете на редактори и режисьори и интуитивно или напълно съзнателно са наясно, че нито един повод за подигравка няма да им бъде спестен.
Но тези неща не изненадват никого. Публиката на Нова телевизия е подготвена за тях и едва ли не възпитана да ги очаква и да им се наслаждава. Онова, което изненадващо разочарова на старта на „Игри на волята“, бяха прекалено патетичните и децибелни декламации на водещата Алекс Сърчаджиева. Ако в делничните епизоди на „ВИП Брадър“ нейните приповдигнати анонси звучаха съвсем адекватно с ироничната си интонация, тук рецитациите й отекват твърде тържествено, като на откриване на учебната година в някоя прогимназия, и в крайна сметка създават „анти-риалити“ атмосфера.
За сметка на това обаче Сърчаджиева се справя изненадващо добре като водещ на аналитичното студио с четиримата външни коментатори. Привличането като един от тях на един от най-ерудираните и остроумни български журналисти и водещи – Георги Милков – е истинско попадение за продукцията, а и за ефира на Нова телевизия като цяло.
На фона на търсещото себе си „Игри на волята“, петият сезон на „Фермата“ стартира по-уверено отвсякога и неслучайно регистрира двойно по-висок рейтинг. Откриването беше с няколкоминутно интро, поднесено като игрален филм – със сюжет, посветен на парите като разединяващ фактор в днешното ни общество. Неговата режисура и текст зад кадър, без преувеличение, бяха един от най-въздействащите телевизионни продукти, появявали се в ефира през последните години. Не по-малко интригуващо и подтикващо към размисъл минаха и видеовизитките на всеки от 20-те участници. Кулминацията бе представянето на шампиона по културизъм Тихомир, който открито се афишира като гей, живеещ от осем години с друг мъж. Неговото участие моментално му спечели много симпатии, но също така и доста злобни коментари в социалните мрежи. Те за пореден път извадиха наяве горчивия факт, че сме нетолерантно и недоразвито общество, напълно заслужаващо мизерията на съществуването си.
От септември до декември и „Фермата“, и „Игри на волята“ очевидно ще свирят без никакъв свян по всички патриотични, патриотарски и националистични струни. Ще ни изнасят уроци по българска история успоредно с показването на мускули, силикон и цепене на дърва. Докато за шоуто на Би Ти Ви това е напълно очаквано, а публиката на този канал – години наред възпитавана да търси подобно жизнеутвърждаващо (нерядко до захаросаност, която чак нагарча) съдържание, то за сървайвърското риалити на Нова това изглежда пришито сякаш с бели конци. „Игри на волята“ ще е изпитание за тази телевизия – доколко е в състояние да поднесе някаква смислена субстанция покрай зрелищата, в които се е специализирала. Съвсем друг е въпросът дали публиката й въобще търси нещо подобно от нея. Като нищо ще се окаже, че основният ефект от плажните приключения в ефира на Нова е избухването на носталгия към добрия стар „Биг Брадър“. Ако почувства неспособност да завоюва нова аудитория с премиерния си приключенски проект, телевизията може занапред да предпочете поне да си кътка и задоволява ядрото от хард-фенове с любимата им пикантна храна.