Редакционният увод в юнския „Биограф“
Моят стил е много лесен за имитиране. Достатъчно е да замяташ коса, да носиш големи слънчеви очила или малка рокля без ръкави.
Одри Хепбърн (1929-1993)
Искахме да посветим корицата си на Джорджо Армани още преди месец, но ужасната загуба на Милен Цветков промени плановете ни. Срещата с живата легенда на италианската мода, макар и отложена за кратко, и днес обаче е точно толкова навременна, колкото и в произволно избран момент от последните десетилетия. Той просто е първото име, което изниква в съзнанието, когато се говори за стил, елегантност и творческо постоянство.
Тази пролет Армани стана едно от лицата на солидарността в борбата с корона-епидемията. Пренастройвайки фабриките си за нуждите на медицинския персонал в бедстващата си страна, самотният самурай на световната мода показа за пореден път, че за него нито модата, нито трупането на печалби е самоцел. Животът и кариерата му са поредица от уроци, които се постарахме да съберем върху 18 от юнските си страници.
Това е и първият ни брой за тази година с акцент върху модата. Ако предишните ни такива – с Джани Версаче, Карл Лагерфелд и Клаудия Шифър – са ви харесали, мисля, че и сега няма да сте разочаровани. Освен с Армани, сега ви срещаме и с неговия римски колега и конкурент Валентино. Разказваме и за произхода на най-популярните брандове в световната мода.
Ще ви срещнем по-отблизо и с трима обичани юбиляри от три различни изкуства – киното, музиката и кулинарията. Холивудският ас Ал Пачино навърши 80, гениалният мелодик Стефан Диомов – 75, а Ути Бъчваров, от чието име веднага ни се дояжда нещо закръгли 50-те. Да са живи и здрави и все така умело да изпълват душите и телесата ни с хубави неща.
Но не пропускайте и очерците за младия австрийски канцлер Себастиан Курц, за сприхавия руски милиардер от Солун Иван Савидис и за култовия тв сериал „Туин Пийкс“, който се появи точно преди три десетилетия.
Приятно четене.
Георги Неделчев,
редакционен директор