bTV все така играе на сигурно, Нова продължи да експериментира, а БНТ заложи на рок-музиката и не сбърка
ГЕОРГИ НЕДЕЛЧЕВ/ в. „Уикенд“, 30 декември


С какво ще остане в историята току-що приключилият телевизионен сезон? Може би най-вече с неочакваното завръщане на политиката в ефира. От предрешени, формални и прогнозирано скучни, президентските избори и прикрепеният към тях референдум изведнъж се превърнаха в драматично политическо събитие, което сега едва ли не се очаква да предопредели съдбата на държавата за десетилетия напред. Водещите национални телевизии, а и не само те, хвърлиха неочакван дюшеш и запълниха програмата си с политически седенки и раздумки, които публиката волю-неволю трябваше да следи внимателно. Накрая на сезона като за капак се случи и трагедията в Хитрино – не само потвърждавайки трайно оформилото се предколедно проклятие над държавата ни, но и сякаш за да докаже, че за медиите няма нищо по-благодатно от лошите новини и покъртителните човешки драми, в които да дълбаят със садистично постоянство, но и с влудяваща дилетантщина.
По този начин традиционните козове на телевизиите от последните години – риалити-форматите и сериалите – останаха на по-заден план. Не че в тях отново не бяха вложени огромни бюджети и амбиция да се надцака конкуренцията. Но тази есен като че ли за пръв път се забеляза някаква умора, чувство за изчерпване на основните трикове, с които телевизията приковава вниманието на широките маси.
Тон за това даде Нова телевизия, която революционно реши да раздели сезона на две части и за пръв път от доста време насам се отказа от поредно издание на “Х Фактор”. Това беше негласно признание, че музикалният формат е достигнал твърде висока точка на насищане и че публиката трудно ще попие нова доза кандидати за слава. Още повече, че това е и един от най-скъпоструващите проекти в българския ефир.
За първата част от сезона Нова заложи на добрия стар “ВИП Брадър”, но той така и не успя да фокусира всеобщото внимание по начина, по който това се случи миналата година. Оказа се, че участници от 2015-а като Кичка Бодурова, дует “Ритон”, фолк-ветеранката Луна и пародийното явление Джорджано не могат да бъдат заменени и наследени току-така от тазгодишната селекция съквартиранти. Осмият “ВИП Брадър” събра под един покрив предимно телевизионни водещи и служители и се опита да разпали някакви интригуващи конфликти между тях. Но не му се получи, та се наложи в движение да влизат фолк-дивата Емануела и актьорът Христо Живков. Дори и те обаче, въпреки че дадоха всичко възможно от себе си, не успяха да превърнат “ВИП Брадър” в рейтинговия феномен, който всички очакваха за неговата 10-годишнина.
Това бе несъмнено разочарование за Нова телевизия, но тя разполагаше с достатъчно други козове, които да го компенсират. Вторият сезон на докторския сериал “Откраднат живот” продължи да фокусира зрителското внимание с още по-завързана фабула, нови персонажи и убедителна актьорска игра. Дори и наличието на дребни сценарни недомислици и някои евтини продуцентски решения не помрачиха ореола на поредицата, която беше не просто интригуваща, но и социално-значима и подтикваща към размисъл по много наболели теми.
Като бонус към успешното развитие на “Откраднат живот” Нова телевизия получи и все по-нарастващия интерес към режисираното риалити “София – Ден и нощ”. Стартирала в края на септември 2015-а, сагата за сложните взаимоотношения между дузина градски момчета и момичета вече навъртя 240 епизода, а вторият й сезон я утвърди като едно от най-коментираните предавания в ефира. Макар и нелишен от недостатъци като реализация (ужасен звук, хаотична режисура и дразнещ операторски стил), сериалът успя да влезе под кожата на своята таргет-аудитория. Той се превърна и във флагман за експанзията на Нова телевизия към неразораните територии на интернет-каналите. По тертипа на “София – Ден и нощ” после се пръкнаха още няколко проекта, с които този канал, а и негови конкуренти, все по-упорито опитват да достигнат до най-трудната за покриване от ефирната телевизия таргет-група.
Във втората част на разделения на две сезон Нова телевизия опита да запълни празнината, оставена от “Х Фактор”, с дебютния проект “Пееш или лъжеш” по южнокорейски лиценз. Макар и реализирано с типично Халваджиянски ентусиазъм и вещина, това шоу обаче не стана достатъчна утеха за сериозните меломани, а по-скоро зарадва феновете на артистичната хумореска от пролетните сезони “Като две капки вода”.
Още по-противоречив, дори направо неуспешен, беше опитът на Нова да извади своя версия на “Мастър шеф” с “Bake Off: Най-сладкото състезание”. С недобре подбрани водещи и съдии, неумел кастинг на участници и неуверена режисура, българската версия на популярното британско шоу за пекари и сладкари премина почти незабележимо и незапомнящо се. Третото риалити от второто действие на сезона за Нова – “Мис Пепеляшка” – пък беше абсолютно “дежа вю” както за програмата на телевизията като цяло, така и спрямо собственото си досегашно съдържание.
Макар и да финишира по-скоро неубедително, есенната кампания на тази телевизия продължи да я налага като пазарен и съдържателен лидер у нас. Независимо от продължаващата агония с лошото качество на сигнала си (единственият от трите водещи канала, който не излъчва във висока резолюция – б.а.), Нова не престава да развива програмната си схема със смели проекти, които, понякога на принципа проба-грешка, търсят вниманието на публиката. Ако не друго, те поне създават усещане за непрекъснато усъвършенстване и движение напред. Новините на медията стават все по-добри, отразяването на изборите беше отлично, а почти във всеки часови пояс вече е налице някакво прилично реализирано и достатъчно рейтингово шоу.
При bTV усещането е съвсем друго. Летвата на тази телевизия е вдигната доста високо, но това не е оправдание за липсата на смели програмни решения през последните два сезона. Наличието на силен и майсторски реализиран риалити-формат като “Фермата” категорично не беше достатъчно. В праймтайма си bTV продължи да залага най-вече на любимите си турски сериали. Макар и доказано рейтингов и очевидно качествен продукт, те в никакъв случай не създават усещането за движение напред и за опит да се култивира вкусът на широката публика. Комедийният сериал “Столичани в повече” също е с неоспорими достойнства, но не може да изнесе на гърба си цял сезон. bTV беше длъжна тази есен да предложи следващ проект от родното телевизионно кино, с каквито властваше в ефира допреди няколко години. Стартирането на новото предаване на Карбовски “Втори план” и на опита за българска версия на “Топ Гиър” (несъмнено уместен, но по-скоро несполучлив) – “Авто Мотор Шоу” – са похвални попълнения в консервативната до монотонност програмна схема на тази телевизия, но крайно недостатъчни, за да защитят претенциите й за пазарен хегемон. Затова и не бе изненадващо, че в края на кампанията тази медия се раздели и със своя изпълнителен директор, а на негово място, по примера на конкуренцията, бе назначен чужденец.
На фона на движещите се в коренно различни коловози Нова телевизия и bTV, БНТ за пореден сезон се радваше на идилично и подкрепено от държавно осигурен бюджет съществуване. За чест на “Сан Стефано”, публицистиката и новините му останаха все така добре балансирани и бързи в реакциите си, а и чисто визуално продукцията на медията изглежда все по-модерно. Тази есен от БНТ заложиха на музикално риалити собствено производство и не сбъркаха. Макар и приключило с твърде разтеглен от излишно говорене финален лайв, “Голямото рок междучасие” беше чудесен пример за добре уцелен тон, естетически критерии и равновесие между претенции и реализация.
За следващите сезони можем само да си пожелаем Нова да заприлича на bTV в качеството на образа си, bTV да стане по-дръзка и експериментаторска по примера на Нова, а БНТ да продължава да се модернизира. Не е чак толкова неизпълнима мечта, нали?
