След дебюта на MTel в кабелната телевизия конкуренцията за парите на запалянковците се ожесточава

Миналия уикенд кабелните спортни телевизии у нас се увеличиха с още една, а през март ще се появят нови две, след като мобилният оператор “Мтел” обяви навлизането си на този пазар.
Каналите, носещи неговото лого, ще излъчват денонощно 20 paзлични гpyпи cпopт и нaд 250 тypниpa и cъcтeзaния изцяло на български. Близо половината от ефирното време – около 8 000 часа годишно – ще са отредени за преки предавания, като преди и след най-интересните от тях са предвидени коментарно-аналитични студиа. Сред акцентите в програмата на новия канал са мачовете от холандското, руското и китайското футболно първенство, по-елитните тенис турнири от серията на АТП, срещите от баскетболната Евролига и сблъсъците от Националната хокейна лига на САЩ и Канада. До 31 чарт клиентите на телевизионните мрежи на “Мтел” и “Близу” ще гледат “Мтел спорт” безплатно, след което ще могат да го добавят срещу от 2 до 4 лева месечно в зависимост от това дали имат двугодишен договор или са без такъв.
По този начин “Мтел спорт 1” и “Мтел спорт 2” влизат в пряка конкуренция с платените канали от пакета “Диема екстра” на “Нова броудкастинг груп”, както и със специализираните спортни програми на “Булсатком”. Засега bTV няма платени спортни телевизии, но излъчва мачове от Шампионската лига в своята абонаментна онлайн-платформа “Войо”.
С малки изключения, за които допринася и държавната БНТ с мачовете от “Лига Европа”, тенденцията качественото спортно съдържание да се излъчва само срещу заплащане и то в нишови канали се затвърждава все повече. Тон за нея даде “Нова”, която преди две години стартира каналите от пакета “Диема Екстра” с мачове от българското, английското и френското първенство. Към тях своевременно бяха добавени рейтингови спортове като Формула 1 и баскетбол от НБА. Тогава мнозина предричаха крах на рискованото начинание, имайки предвид пословичното нежелание на българина да плаща за телевизионно съдържание и да търси безплатни алтернативи в Интернет. С добре премислена и сдържана ценова политика, бърза и ефикасна система за включване и добре проведен маркетинг сред основните кабелни оператори, проектът “Диема Екстра” обаче се оказа не просто успешен, но проправи път за подобни действия и на други компании в бранша.
Сред основните плюсове на каналите от тази група са добре сработеният и компетентен коментаторски екип, както и дългогодишният опит, който той има с отразяването на събития от най-висок калибър. Полезна добавка към услугите на този пакет е и симбиозата със сайта Гонг.бг, където запалянковците могат да заплатят и гледат и мачове поотделно, без да имат телевизионен абонамент за “диемите”.
На всичко това от групата на bTV отговориха сравнително скромно – с допълнително усъвършенстване на спортните си студиа, както и с елиминиране на основния дразнител за повечето футболни фенове – квичащият и безполезен откъм сериозна информация коментатор Алекси Сокачев.
Как ще се впише в тази конкуренция новият играч “Мтел спорт”? Засега заявката изглежда повече от сериозна, включително и чрез привличането на опитни коментатори от конкурентните спортни канали. Освен гореизброените шампионати, програмата на мобилния оператор ще предложи за пръв път редовно излъчване на световни събития от ММА – състезанията на UFC, както и от сериите World series of fighting и Fight Nights Global. Така на практика “Мтел спорт” ще осигури редовни срещи на публиката с някои от най-популярните български спортисти – тенисиста Григор Димитров, боеца Благой Иванов-Багата и футболиста на годината Ивелин Попов, който рита за московския “Спартак”.
Сред минусите, свързани с появата на новия спортен канал, е неговото монополно излъчване единствено в мрежите на “Мтел” и “Близу”. Както стана ясно при анонсирането му от маркетинговия директор Симеон Донев, засега компанията не преговаря с други кабелни мрежи за лицензиране на платения спортен пакет. По този начин тя повтаря недолюбваната формула на “Булсатком”, която години наред те задължаваше не просто да даваш пари, а изцяло да смениш телевизионния си доставчик, за да наблюдаваш изявите на Григор Димитров или пък да гледаш Роналдо и Меси в испанското футболно първенство.
Подобен монополен подход очевидно цели агресивно увеличаване на клиентската маса и трайна пазарна експанзия за сметка на краткосрочните печалби и положителен финансов баланс. От гледна точка на фирмените интереси това може да е оправдано, но за запалянковците то създава само проблеми и фрустрация. В технически модерните времена, в които живеем, би трябвало единственото, което има значение, е дали един клиент е готов да плаща за дадена услуга и съдържание, или не. Звучи меко казано безумно ако искаш да гледаш мачовете на “Реал” (Мадрид) и “Барселона” да трябва да си смениш кабелния оператор, което пък автоматически би те лишило от други спортни събития, ако те са монопол на негов конкурент. Така или иначе българинът вече свикна с това, че трябва да плаща за качествените зрелища – защо му се създават и допълнителни грижи извън финансовите?
Можем само да се надяваме, че бумът на спортни канали и засилената конкуренция между медийните групи ще доведе до по-разумно структуриране на съдържанието и ще го направи еднакво достъпно за всички желаещи – без значение кому точно принадлежи жицата, която влиза в телевизорите им.

